Trpí Vaše dieťa poruchou pozornosti?
Všimli ste si, že má Vaše dieťa problémy? Neviete identifikovať príčinu?
Ak sa správa podľa týchto pravidiel, príčina bude v poruche pozornosti.
- Robí neprimeraný hluk
- Potrebuje ihneď splnenie jeho požiadaviek
- Reaguje drzo, hneď ako sa cíti dotknuté
- Má záchvaty hnevu
- Je nadmerne citlivé voči kritike
- Je náladové, hašterivé
- V kolektíve detí je odmietavé
- Nemá zmysel pre poctivú hru
- Zle vychádza s ostatnými deťmi
- Nespolupracuje s ostatnými
- Má problémy v učení
Ako predísť poruchám, ktoré sme uviedli vyššie?
Zdravé rodinné prostredie
Neexistuje lepší liek na úspech ako zdravé rodinné prostredie. Ak vládne vo Vašom prostredí nepokoj, nervozita, deti to častokrát vnímajú v oveľa väčšej miere ako si sami uvedomujeme. Aj veľmi malé detičky sú náchylnejšie na dusnú domácu atmosféru - prejavujú ju hlavne väčšou plačlivosťou, trucovitosťou. Každé dieťa by preto malo cítiť u Vás oporu a lásku a malo by mať pocit, že je tu stále niekto pre neho a má na neho čas.
Dobrý spánok
Možno sa to na prvý pohľad zdá ako nepodstatný bod, ale aj dobrý spánok ma priaznivý vplyv na sústredenosť u detí. Ak je podráždené, nervózne, nebaví ho učiť sa - nedokáže sa sústrediť, hľadajte príčinu v spánku. Častokrát staršie deti zaspávajú s tabletom v ruke a ráno sa budia nevyspaté - bez energie. Najlepšie by bolo, aby ste kontrolovali svoje deti a vyslovene dbali na pokojný a dostatočne dlhý spánok.
Organizácia dňa
Je veľmi dobré organizovať deň Vašej ratolesti a tým mu pomôcť zvyknúť si, čo je počas dňa dôležité, aby si vedel do budúcna rozplánovať čas a zbytočne netrávil hodiny niečím, čo mu neprospieva. Keď majú deti aspoň približne rozdelený čas na jednotlivé aktivity, vedia sa skôr sústrediť na plnenie povinností, lebo vedia, že ich ešte nejaké aktivity čakajú. Ak nemajú rozvrhy dňa, stále majú pocit, že do večera majú ešte veľa času, a tak často len bezcieľne sedia alebo robia zbytočné činnosti. Preto mu skúste naplánovať deň, zabaviť ho, naplno sa mu venovať, a tým mu zaručíte lepšiu organizáciu a plánovanie v budúcnosti.
Pomôcť Vášmu najmenšiemu dieťatu môžu aj montessori hračky, ktoré ho naplno zabavia a zlepšia jeho pozornosť hrou.
Vývoj Vášho dieťaťa môžete ovplyvniť aj hračkou, s ktorou sa hrá. Tieto hračky dieťatku nevnucujú svoje vlastnosti, ale nechávajú ho, aby ich objavovalo a samé prišlo na to, ako sa bude hrať.
Kocky, rôzne tvary, farby rozvíjajú jemnú motoriku a koordináciu. Po rozobratí auta si deti sami precvičujú spájanie jednotlivých prvkov a tým sa učia jednoduché tvary a trénujú skladanie. Ich premiestňovanie a aranžovanie rozvíja koordináciu oko-ruka, formuje kreativitu a schopnosť koncentrácie a hlavne robí deťom radosť, čo potvrdzujú aj naše vlastné skúsenosti. Navyše si trénujú jednoduché farby a rôzne tvary im pomáhajú si ich lepšie zapamätať, tým, že si ich vedia chytiť a následne predstaviť.
Spomeňte si na tie hodiny strávené v detstve stavaním domov, hradov, pevností a všetkých druhov hračiek. Pri stavaní ste sa nenápadne zabavili a strávili čas objavovaním. Niektoré deti majú rady systém a niektoré baví nepravidelnosť. Oboje je správne. Navyše na domčeku si deti trénujú farby a tým sa ich rýchlejšie učia. Čo viac si priať, ako mať doma chytré dieťa, ktoré sa samo naučí.