Smrek obyčajný, vedeli ste?

Smrek obyčajný sa niekedy nazýva aj „chlebový strom stredoeurópskeho lesníctva“ – tento názov už naznačuje veľký význam tejto rozšírenej dreviny, ktorá sa vyznačuje veľmi špeciálnymi vlastnosťami. V Alpách a nízkych pohoriach je smrek obyčajný suverénne najrozšírenejším stromom. 

Smrek môže mať až 300 rokov a výšku okolo 50 metrov. Koruna smreka sa smerom nahor zužuje, korene v dobrých podmienkach siahajú hlboko do zeme a sú široko rozvetvené. Na slabo prevzdušnených pôdach vytvára smrek platňový koreň hlboký len okolo 20 – 30 centimetrov, preto sú smreky v nepriaznivých polohách obzvlášť náchylné vetrom.

Vždy zelený smrek ľahko spoznáte podľa červenkastého kmeňa. Kmeň má priemer okolo jedného metra, zriedkavo môže dosiahnuť až dva a pol metra. 

Smreky rastú rýchlo a darí sa im aj na otvorených priestranstvách. Majú veľkú schopnosť presadiť sa proti rýchlo rastúcej konkurenčnej vegetácii v podobe tráv, papradí či bobúľ. Pomerne veľká tolerancia odtieňa tiež zaisťuje, že sa smrek cíti pohodlne na rôznych miestach. Smrek zohráva rozhodujúcu úlohu pri zalesňovaní zdevastovaných území.

Aké vlastnosti má smrekové drevo?

 

Smrekové drevo je veľmi mäkký, stredne ťažký druh dreva. Priemerná surová hustota je 470 kg/m³, obsah vlhkosti 12-15 percent. Čím väčšia je šírka letokruhu, tým nižšia je hustota. 

Napriek nízkej hustote je smrek všeobecne považovaný za druh dreva s veľmi dobrými mechanickými vlastnosťami. Pretože neošetrené smrekové drevo rýchlo degraduje, pri použití vonku je obzvlášť dôležité drevo dôkladne vysušiť a chrániť predné strany pred vodou. Je možná aj chemická ochrana. Veľmi pozitívne je, že smrek nenasaje veľa vody a je teda dobre chránený pred napadnutím hubami.

Smrek je ľahký a elastický zároveň. Preto je drevo obzvlášť vhodné na použitie v stavebníctve. Smrekové drevo sa mierne zmršťuje a po dôkladnom vysušení má výbornú trvanlivosť. 

Ako sa spracováva smrek?


Smrekové drevo je vďaka nízkej hmotnosti, elasticite, mäkkej štruktúre a nosnosti veľmi ľahko opracovateľné ručne aj strojovo. Na to sa dajú použiť takmer všetky nástroje. 

Na čo sa používa smrekové drevo?

Smrekové drevo sa používa ako stavebný materiál aj na výrobu energie. Smrek je komerčne dostupný ako guľatina a rezivo, ako dyha aj vo forme lepených komponentov. Vďaka dobrej spracovateľnosti a vysokej dostupnosti je to najpoužívanejšie stavebné a stavebné rezivo v Európe. Smrek sa používa okrem iného na strešné nosné konštrukcie a používa sa aj v mostných a priemyselných stavbách.

Smrek je materiálom vhodný aj do interiéru: od vstavaného nábytku a stropných obkladov až po dekorácie ako sú drevené debničky Napriek nízkej odolnosti voči poveternostným vplyvom sa smrekové drevo používa aj v exteriéri: ploty, psie búdy, hobľované dosky, a mnoho iného. Smrekové drevo je v priemysle nenahraditeľné: palety, materiály na báze dreva a papier sa vyrábajú prevažne zo smrekového dreva.


Smrekové dreve je vhodne využiť aj na výrobu drevených plotov. V našom e-shope www.drevenydomcek.sk nájdete rôzne druhy drevených plotových dosiek.

Plotova doska Z3 100cm 2       Plotova doska Z4 100cm 1