Smrek ako liek! Vedeli ste?
Smrek v liečiteľstve
Použitie rastliny na liečebné účely je staré ako ľudstvo samo a je dokázané vo všetkých kultúrach. Stromy boli opísané ako liečivé rastliny už od najstarších čias: v starovekom Egypte, Číne a Mexiku. V ľudovom liečiteľstve je pre strom stále podstatne viac oblastí použitia ako v tradičnej medicíne.
História liečenia
Smrek je od nepamäti rozšíreným a uznávaným liekom. Výhonky a ihličie ako aj živica (terpentín) sa používali a používajú pri rôznych chorobách. Ako liečivá rastlina sa v tejto súvislosti súčasne ošetruje smrek a jedľa. Prostriedky zo smreka majú antiseptický, prekrvujúci, protizápalový, močopudný a diaforetický účinok. Tieto prostriedky možno použiť na bronchitídu, kašeľ, bolesť hrdla a pľúcne ochorenia. Liečiť sa dá aj reuma, cystitída, kŕčové žily aj kožné ochorenia, najmä omrzliny.
Liečivo účinnými časťami rastliny sú púčiky, ihličie, mladé výhonky, beľ, kôra a živica. Čas zberu je jar. Hlavnou zložkou živice je terpentín. Obsahuje približne 20% esenciálneho oleja a 70% čistej živice. (Hengel, 1987)
Recepty ľudového liečiteľstva
Nasledujúce recepty používajte a aplikujte len na vlastnú zodpovednosť!
Od konca marca asi do polovice mája je vhodné obdobie na zber mladých, mäkkých, svetlozelených výhonkov z koncov konárikov ihličnatých drevín, najmä smreku, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Nazberané výhonky doma prepláchnite pod tečúcou vodou a nechajte odkvapkať. Po hrstiach ich potom sypte do väčšej sklenej fľaše (4 až 5-litrovej) v asi 5 cm vrstve a zasypte cukrom. Odporúča sa naň naukladať plátky citróna (najlepšie v bio kvalite), ktorý slúži ako konzervant. Vrstvy opakujte dovtedy, kým fľaša nie je plná. Jemne pritlačte, fľašu zaviažte celofánom a postavte na okno, kde najviac svieti slnko. Nechajte stáť 2 až 3 týždne, kým sa cukor neroztopí a nevytvorí sa hustá šťava. Tú potom preceďte cez plátno alebo záclonu a nalejte do menších fliaš. Potom už len uložte na chladné miesto. Sirup užívajte v zime ako prevenciu i liečbu kašľu a nachladnutia, 1 až 2 lyžice denne ráno samostatne alebo pridajte do čaju či iného nápoja. Rozpúšťa hlieny, čím uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie. Sirup má veľmi príjemnú chuť a chutí aj deťom.
Smrekový sirup: Mladé výhonky a cukor dáme po vrstvách do pohára, necháme pár týždňov na slnku, potom scedíme.
Prísada do kúpeľa zo smrekového ihličia
Na prísadu do kúpeľa potrebujete asi 300 gramov čerstvých smrekových výhonkov . Zalejte ich litrom vriacej vody. Prikryte a nechajte stáť asi päť minút. Potom smrekové výhonky zlejte. Potom vložte kúpeľovú esenciu do horúceho kúpeľa. Kúpeľ je obzvlášť upokojujúci pri prechladnutí s nádchou a kašľom. Para obohatená o esenciálne oleje vám umožní voľne dýchať. Dávajte však pozor, aby ste sa nekúpali dlhšie ako 10 až 20 minút, inak by sa kúpeľ mohol stať príliš namáhavým.
Masť zo smrekovej živice: skvapalníme 100 g živice; Roztopte včelí vosk (1/10 množstva živice) a vmiešajte do zohriatej, tekutej živice. Pomaly vmiešajte predhriaty rastlinný olej. Na štvrť litra oleja odporúčame cca 250 g živice (dávkovanie podľa konzistencie).
Med z borovicových ihiel
Na med zo smrekového ihličia najskôr nakrájame na malé kocky pomaranč. Potom dajte pomaranč do hrnca s pol litrom vody spolu s poriadnou hrsťou ihličia, anízom a štipkou škorice. Necháme variť asi 30 minút . Ihličie a pomaranče sceďte. Teraz zmes povarte s 260 gramami trstinového cukru a predtým zakúpeným medom (400 gramov). Potom nechajte med vychladnúť a nalejte do pohára. Med chutí najmä na čiernom chlebe a môže priaznivo pôsobiť pri bolestiach hrdla.
Načo si dať pozor?
Používaniu smrekovca by sa mali vyhnúť tí, ktorí trpia astmou alebo čiernym kašľom . Kúpeľ zo smrekového ihličia by ste nemali používať, ak máte veľké poranenia kože alebo zlyhanie srdca. Olej zo smrekového ihličia sa nesmie používať u dojčiat a malých detí , pretože to môže viesť k vážnym problémom s dýchaním.
Smrekové ihličie by ste tiež nemali používať počas tehotenstva a dojčenia, pretože o tom neexistujú spoľahlivé dôkazy. V zriedkavých prípadoch môže olej zo smrekového ihličia spôsobiť alergickú kožnú reakciu.
Predchádzajúce recepty používajte a aplikujte len na vlastnú zodpovednosť!